Ugrás a kezdőlapra
oecd
Nemzeti Tanács

Növekvő foglalkoztatási trendek a bevándorlásban

Az OECD Nemzetközi Migrációs Kilátások 2019 kiadvány fókuszában alapvetően a migráció munkaerőpiaci, integrációfejlesztési és családegyesítései kérdései állnak. Két év visszaesést követően 2018-ban újra emelkedett a migráció az OECD országokban - a bevándorlók száma elérte az 5,3 millió főt -, de ennek mozgatórugója kiemelten a munkavállalásból fakadó emelkedés volt. A felsőoktatási intézményekben történő tanulási célzatú bevándorlás is emelkedett.

A tanulmány megállapításai szerint a menedékkérő és menekültek számának folyamatos csökkenése megfordította a politika irányát a befogadás megszervezésétől az integrációs politikák kialakítása felé. Ennek fényében több ország is nyelvtanfolyamokat szervez, felmérik a bevándorlók szakképzettségét, illetőleg kurzusokat indítanak el a civil értékek és a szociális normák elsajátítása érdekében. A bevándorlók foglalkoztatottsága tekintetében az OECD országok átlaga eléri a 68%-ot, míg a munkanélküliség vonatkozásában nem haladja meg a 9%-ot. Az elmúlt időszakban emelkedtek a munkahelyváltás következtében történő migrációs folyamatok is. 2017-ben közel 4,9 millió fő, több mint 500 ezer fővel több, mint 2016-ban, váltott munkahelyet és országot is egyben. Az USA után Lengyelország a második legkedveltebb célpont.

Az elemzés rávilágít arra, hogy az OECD tagországok folyamatosan megújítják a migrációs programjaikat, a megfelelő és jól képzett munkaerő kiválasztása érdekében. Egyes országok a teljes bevándorlási programjukat átalakították a befektetni, illetve a start-up vállalkozást elindítani kívánó bevándorlók érdekében, míg más tagországok korszerűsítettek a menekültügyi eljárásaikat és átalakították a családegyesítési folyamatokat. A tanulmány központi szerepet szánt a családegyesítéseknek is, az elemzők elsősorban azt vizsgálták, hogy a családegyesítések gyorsítása, késleltetése vagy esetleges elmaradása milyen hatással van a bevándorlókra oktatási, munkavállalási és nyelvi tekintetben.

Hazánk vonatkozásában a tanulmány megállapítja, hogy 2017-ben a bevándorlók 43,4%-a munkavállalási, 16,3%-a családegyesítési, 29,2%-a oktatási, míg 11,1%-a egyéb célzattal érkezett Magyarországra. A tanulmány kizárólag leíró jelleggel, értékítélet nélkül tesz említést az elmúlt időszak hazai jogszabályi változásairól.

Bővebben:
http://www.oecd.org/migration/international-migration-outlook-1999124x.htm