Elégtelen mezőgazdasági reformok
Az OECD Agrár Szakpolitikai Áttekintés és Értékelés 2019 kiadványa az éves globális mezőgazdasági termelés értékének csaknem háromnegyedéért felelős országok - minden OECD és EU tagállam, valamint 12 feltörekvő gazdaság - szakpolitikai fejleményeit értékeli. A jelentés megállapítja, hogy az elmúlt évtized kevés eredményt hozott a mezőgazdasági támogatások reformja terén, amelynek jelentős része ma is piactorzító hatású és nem támogatja kellő hatékonysággal a kitűzött kormányzati célokat.
A jelentés megállapítja, hogy a 2016-2018-as időszakban a kormányzatok a vizsgált 53 országban évente átlagosan 465 Mrd EUR közvetlen termelői támogatást biztosítottak. A támogatások 54%-a olyan szakpolitikai eszközökön keresztül kerül folyósításra, amelyek mesterségesen a világpiaci ár fölött tartják a belföldi árakat. Ez a támogatási típus káros a fogyasztókra, különösen az alacsony jövedelműekre nézve, mindemellett növeli a kis és a nagy mezőgazdasági üzemek közötti jövedelmi rést, ráadásul csökkenti az élelmiszeripar versenyképességét. A legtöbb országban a mostani szakpolitikai eszköztárnak csak viszonylag kevés eleme célozza a mezőgazdasági termelékenység javítását, a fenntartható víz- és földhasználatot, valamint a biodiverzitás megóvását, a mezőgazdaság ellenálló képességének növelését.
Az OECD szerint a kormányzatok a világpiacra gyakorolt negatív hatások nélkül is megfelelő támogatásokat nyújthatnának a mezőgazdasági üzemeknek és a vidéki közösségeknek. Ehhez egyrészt csökkenteni kellene a kapcsolatot a támogatási szint és a termelési szintre vonatkozó döntések között, másrészt a hangsúlyt a közszolgáltatásokba történő beruházásokra kellene helyezni. A cél olyan üzleti környezet megteremtése lenne, amelyben a termelők szabadon hozhatják meg döntéseiket a világ- és a hazai piac alakulásának megfelelően.
Számos vizsgált ország törekszik új és mélyebb szabadkereskedelmi egyezmények megkötésére a mezőgazdasági termékeket is érintően fő kereskedelmi partnereivel, amelyet az OECD pragmatikus lépésként értékel, ugyanakkor felhívja a figyelmet, hogy mindezek nem helyettesíthetik a multilateralizmusra fordított erőfeszítéseket. Az OECD a reformok gyorsítására hívja fel a tagállamokat, egyrészt a torzító hatású mezőgazdasági támogatások csökkentése vagy kivezetése, másrészt a piaci integráció erősítése, a környezeti teljesítmény és az ellenálló képesség javítása, a mezőgazdaságból élők hatékonyabb támogatása révén.
Bővebben:
http://www.oecd.org/agriculture/oecd-ag-policy-monitoring-2019/