Tovább romlottak a világgazdaság kilátásai
Az OECD legfrissebb előrejelzése szerint tovább romlottak a világgazdaság kilátásai, a pénzügyi válság óta az idei év növekedése lehet a legalacsonyabb. A korábban vártnál alacsonyabb növekedési prognózis szinte minden földrajzi régióra jellemző. A globális gazdasági kilátásokat a kínai gazdaság fokozatos lassulása, a gyengülő nemzetközi kereslet, egy esetleges megállapodás nélküli Brexit, a kereskedelmi korlátozások további térnyerése, valamint a geopolitikai helyzet és a szaúd-arábiai események nyomán emelkedő olajárak miatt továbbra is negatív kockázatok övezik.
Az OECD tovább rontotta növekedési prognózisát a legutóbbi előrejelzése óta, így a világgazdaság várhatóan csak 2,9%-kal bővülhet 2019-ben és 3,0%-kal 2020-ban. A világgazdaság lassuláshoz a politikai bizonytalanság, a megnövekedett kereskedelmi korlátok, valamint a romló üzleti és fogyasztói bizalom járult hozzá a legjelentősebb mértékben.
Az egyes nagyobb feltörekvő gazdaságok (India, Mexikó, Szaúd-Arábia, Argentína) kilátásai romlottak hangsúlyosan. Az euróövezet idén 1,1%-kal, jövőre 1%-kal növekedhet az előrejelzés szerint. Németország idei várható növekedése tovább csökken a korábbi előrejelzéshez képest, 0,5% körül alakulhat. Az Egyesült Királyság továbbra sincs kedvező helyzetben a Brexit körüli bizonytalanság miatt, a növekedés várhatóan mindkét évben 1% alatt marad. A francia gazdaság teljesítménye az eurózóna átlaga körül alakulhat, míg az olasz gazdaság nem fog növekedni az idén.
Az európai kihívásokat figyelembe véve az OECD szerint a bérek növekedése és az alkalmazkodó monetáris politika támogatja a háztartások fogyasztását, bár a politikai bizonytalanság, a gyengülő külső kereslet és az alacsony bizalom kedvezőtlenül érintheti az exportot és a beruházásokat. A költségvetési támogatás eltűnésével az Egyesült Államok gazdasági növekedése fokozatosan lassul az előrejelzési időhorizonton. Ugyanakkor a kedvező munkaerőpiaci eredmények és a támogató pénzügyi kondíciók pozitív hatással vannak a háztartások fogyasztására, míg a növekvő kereskedelmi tarifák tovább növelik az üzleti költségeket. A várakozásoknak megfelelően fokozatosan lassul a kínai gazdaság növekedése, amire csak rásegített a kereskedelmi ellentétek és a kialakult bizonytalanság. Mindazonáltal az elmúlt időszak expanzív fiskális politikája valamelyest moderálhatja a lassulás mértékét.
Az OECD szerint a potenciális növekedés erősítéséhez minden országban további szerkezeti reformokra van szükség. Az előrejelzés megemlíti, hogy a monetáris politika továbbra is támogatja a gazdaságpolitikai folyamatokat, azonban fiskális expanzióval és jelentősebb strukturális reformokkal nagyobb támogatást kaphat a növekedés.
Bővebben:
http://www.oecd.org/economy/outlook/