Szakpolitikai ajánlások a gazdasági talpraálláshoz: szociális védelem, készségfejlesztés, digitalizáció, környezettudatos beruházások
Az OECD aktuális Going for Growth című kiadványa részletes áttekintést nyújt az OECD-tagországok és számos kulcspartner gazdasági növekedés szempontjából releváns szakpolitikai reformjairól és ajánlásokat fogalmaz meg a koronavírus járvány eredményezte válsághelyzet gazdasági és társadalmi kezelése érdekében.
A szervezeti ajánlások alapvetően az egyes gazdaságok ellenálló képességének és fenntarthatóságának erősítésére, a gazdasági javak újraelosztásának előmozdítására és a termelékenység felgyorsítására, valamint a munkavállalók támogatására vonatkoznak. Magyarország esetében öt területen – termékpiaci verseny, oktatás és képzés, adó és szociális juttatások, munkaerőpiac, nyugdíjrendszer - javasolja az OECD a szakpolitikai eszköztár megerősítését.
A kiadványban az OECD elemzői hangsúlyozzák, hogy nincs univerzális stratégia a talpraállási folyamat tekintetében, ugyanakkor a pandémia számos gyengeségre mutatott rá a gazdaságok ellenálló képessége tekintetében, úgy, mint az ellátási láncok sérülékenysége, a szociális háló hiányából fakadó kihívások és a klímaváltozás. Ebből kifolyólag strukturális reformok bevezetését javasolják a kialakult problémák kezelése érdekében; az egészségügy és a szociális ellátórendszer javítása, a kritikus és a digitális infrastruktúrába való befektetés, a magánszektor ösztönzésére vonatkozó javaslatok a környezettudatos beruházások irányába egyaránt a talpraállási folyamatot szolgálhatják.
Az elemzésben megállapítást nyer, hogy a fejlett országok és a nagy feltörekvő piacgazdaságok vonatkozásában is a termékpiaci szabályozás, a verseny és a kereskedelem nyitottságának erősítése, illetőleg az oktatás és késségek fejlesztése áll az első helyen, mint prioritási terület. Közel hasonló fontosságúak a környezetvédelmi és aktív munkaerőpiaci intézkedések, az infrastrukturális fejlesztések, a lakhatási és adózási kérdések, a szociális juttatások, az egészségügy/közszféra hatékonyságának növelése, valamint K+F fejlesztések. A nemzetközi együttműködés erősítése témájában kiemelik, hogy a világjárvány még inkább rámutatott a határokon átnyúló együttműködés fontosságára, különös hangsúllyal az egészségügyre, a feldolgozóiparra, a vakcinák elosztásával kapcsolatos kooperációra, a klímaváltozás kezelésére, a digitális adózásra, továbbá a kereskedelmi korlátok lebontására.
Az OECD a magyar gazdaság vonatkozásában tett ajánlásai öt prioritási terület köré csoportosulnak. Elsődlegesen a Szervezet kiemeli a verseny és szabályozások erősítését, javasolva az előzetes hatásvizsgálati rendszer és konzultációk erősítését, az átláthatóság növelését és a fizetésképtelenségi eljárások egyszerűsítését a piacra való ki és belépés hatékonyságának emelése érdekében. A felsőoktatásban a hátrányos helyzetű diákok támogatásának erősítése, illetve a munkaerőpiaci követelményekhez való alkalmazkodás javítása kulcsfontosságú. Az adórendszer vonatkozásában az adóék és az áfa csökkentését, egy egységes áfa kulcs bevezetését, célzottabb szociális támogatásokat, a környezetet szennyező autók megadóztatásának átgondolását, dugódíj bevezetését javasolják. A munkaerőpiaci javasatok lényege az alacsonyan képzett munkaerő és a nők aktivitási rátájának növelése. A kiadvány ajánlásai között szerepel a munkanélküli segély és a mobilitás növelése, a munkakeresők foglalkoztathatósági képességének javítása, valamint ösztönzők bevezetése az anyák számára, hogy hamarabb visszatérhessenek a munkaerőpiacra. Szociális kérdésekben az ajánlások között szerepel a nyugdíjkorhatár indexálása a várható élettartamhoz, és egy általános, univerzális minimum nyugdíjjövedelem bevezetése.