Ugrás a kezdőlapra
oecd
Nemzeti Tanács

Optimista prognózis a világgazdaság alakulására

A növekedést támogató szakpolitikai lépéseknek, a védőoltások elterjedésének és a szolgáltató szektor újrainduló bővülésének köszönhetően az OECD továbbra is bizakodó a világgazdaság növekedési kilátásait illetően. A Szervezet legfrissebb Időközi Gazdasági Kilátások kiadványában minimális változásokat prognosztizál a világgazdaság ez évi és a jövő évi világgazdasági növekedésre vonatkozóan az előző, májusi előrejelzéséhez képest. Az új előrejelzés 5,7%-ra becsüli a világgazdaság 2021. évi növekedését, míg 2022-ben 4,5%-os növekedéssel számol az OECD. A világgazdasági folyamatok alakulásában továbbra is kockázatot jelent az oltási menetrend akadozása, a feltörekvő piaci országok alacsony átoltottsági szintje, az új mutánsok esetleges megjelenése, az infláció emelkedése, az esetleges újabb korlátozó intézkedések, a munkahelyek megszűnése és a vállalati csődhelyzetek kialakulása.

2021-ben a nagy világgazdasági centrumok többségétől jelentős, legalább 5%-os növekedést vár a Szervezet, ez alól Németország (2,9%), Oroszország (2,7%) és Japán (2,5%) jelent kivételt. Tekintettel arra, hogy a járvány eltérő mértékben érintette az egyes gazdaságokat, a tavalyi évben tapasztalt visszaesés és az idei év visszapattanásának mértéke is eltérő a vizsgált országok között. India (9,7%), Spanyolország (6,8%), Franciaország (6,3%) és Olaszország (5,9%) gazdasága jelentősen bővülhet idén a tavalyi nagyobb gazdasági visszaesést követően. Kína (8,5%), Törökország (5,4%) és az USA (6,0%) is a világgazdaság átlagos növekedését meghaladó mértékben növekedhet 2021-ben. A Szervezet szinte minden ország esetében mérsékeltebb növekedést prognosztizál 2022-re, egyedül az orosz gazdaság gyorsulhat erőteljesebben jövőre.

A kockázatok tekintetében továbbra is magas bizonytalanság jellemzi a rövid távú gazdasági kilátásokat. Pozitív hatást válthat ki az oltási programok felgyorsítása és a vakcina feltörekvő piaci országokba való eljuttattatása, míg a lakossági megtakarítások leépülése keresletnövelő és munkanélküliség csökkentő eredményt hozhat, azonban ezeknek infláció generáló hatása is lehet. A negatív oldalon kiemelendő a lassú oltási program, a növekvő infláció, a bizalomvesztés, a vírusmutánsok megjelenése és a Delta variáns szélesebb körű elterjedése, a pénzpiaci spilloverek, valamint az ellátási láncokban kialakult anomáliák.

A tanulmány szerint a válság okozta „hegek” - a munkahelyek elvesztése, jövedelmek kiesése - szempontjából elengedhetetlen a kibocsátási rés bezárása, hogy újra erőre kapjon a világgazdaság. A kormányzatoknak továbbra is mindent meg kell tennie a megfelelő szakpolitikai támogatások fenntartásáért, egyben ügyelniük kell a fokozatosságra az egyes intézkedések kivezetése során. A növekedés beindítása és fenntartása érdekében a kormányzati beruházások erősítésére és megfelelő strukturális reformok bevezetésére van szükség.

Bővebben:
https://www.oecd.org/newsroom/global-economic-recovery-continues-but-remains-uneven-says-oecd.htm