OECD Regionális Adóügyi Központ
Az OECD Globális Kapcsolatok Program égisze alatt működik az öt OECD Multilaterális Adóközpont (Multilateral Tax Center), amelyek regionálisan szerveződve segítik a párbeszédet az államok között. Ilyen adóügyi központ működik Magyarországon, Ausztriában, Koreában, Mexikóban és Törökországban. Az adóügyi központok rendezvényei alkalmazkodnak a regionális igényekhez, problémákhoz. A meghirdetett eseményeken bármely állam részt vehet. A résztvevő államok szakértői által vizsgált fő területek:
- az adóegyezmények működése;
- transzferár problémák vizsgálata;
- nemzetközi adóelkerülés és kijátszás megakadályozása;
- hatóságok közötti információcsere;
- adóadminisztráció.
A Budapesten működő Adóközpont az OECD Költségvetési Ügyek Bizottsága és a Pénzügyminisztérium együttműködésében kezdett működni 1992-ben azzal a céllal, hogy segítse a közép- és kelet-európai államok szakértőit a fejlettebb államok adóügyi szabályozásának, a szabályok alkalmazásának megismerésében.
Az Adóközpont szervezésében 1992 óta közel 2400 adózási szakértő vett részt a budapesti rendezvényeken, 1992 óta 120 rendezvény megszervezésére került sor. 2009-től évi kétszeri alkalommal egy-egy hetes szeminárium megrendezésére kerül sor, melyek a világjárvány alatt is töretlenül zajlottak online formában, magyar technikai háttértámogatással. 2010 óta magyar oktatót is biztosít az Adóügyi Központ.
Az OECD és a Pénzügyminisztérium közösen szervezi a szemináriumokat, amelyek helyszíne a Vámigazgatások Világszervezete Regionális Oktatási Központja. A szemináriumok a Pénzügyminisztérium és a NAV közötti megállapodás alapján a két intézmény lebonyolításában zajlanak, melynek költségeit, mint természetbeni hozzájárulást az OECD önkéntes hozzájárulásként számolja el.
A budapesti Adóközpont szemináriumain a világ minden pontjáról képviselik magukat államok, jelentős hangsúlyt fektetve térségünk és a közel-keleti államok részvételére.
Az Adóközpont működtetése terén az OECD és Magyarország között harmonikus együttműködés alakult ki, amely az OECD Global Relations politikáját támogatva Magyarország számára kiemelt lehetőséget biztosít a tapasztalatcserére, a szakértők szakmai fejlődésére.
Az OECD és a minisztérium közötti együttműködést az Adóközpont működtetéséről szóló többéves megállapodás szabályozza. Az OECD és a Pénzügyminisztérium közötti, a 2009-2011-es évekre szóló megállapodás 2011/12-ben megerősítésre került. A 2012-ben megkötött megállapodás 2016-ig, ezt követően 2017-2022-ig, majd a két intézmény közötti legfrissebb megállapodás a 2022-2026-ig tartó évekre szól. Utóbbit magyar részről Varga Mihály pénzügyminiszter, az OECD részéről pedig Mathias Cormann, OECD főtitkár írták alá.
OECD Globális Kapcsolatok Program
Az OECD felismerte, hogy politikáinak hatékonysága nagyban függ azok széleskörű ismertségétől, így elengedhetetlen a nem tagállamokkal való együttműködés erősítése. Az OECD e célból indította el a Globális Kapcsolatok Programot, amely az OECD egészét átfogó kezdeményezés. Feladata a gazdasági fejlődés célját szem előtt tartva segíteni a nem OECD tagállamokat, hogy a szervezet normáit, irányelveit megismerjék, és az adott állam körülményeihez, fejlettségéhez, szükségleteihez igazítva alkalmazhassák. A Program célja, hogy ösztönözze a nem tagállamok aktív részvételét az OECD tevékenységében, és támogassa a tagállamok és nem tagállamok közötti hatékony párbeszéd kialakulását.
Adóügyi területen a Globális Kapcsolatok Program a Költségvetési Ügyek Bizottsága alatt, a „Nem-OECD Gazdaságokkal Foglalkozó Testület” felügyelete mellett működik. A program az adópolitika és az adóadminisztráció terén tapasztalatcserére, a felmerülő problémák megoldásának keresésére, továbbá adóügyi együttműködésre nyújt lehetőséget. A program lényegi eleme a politikai dialógus és tapasztalatcsere, amely egy olyan multilaterális közegben történik, ahol a résztvevők – valós esettanulmányok elemzése útján – megosztják egymással a felmerült problémáikat és a megoldási lehetőségeket. A rendezvények száma, témája a résztvevők érdeklődésének és az aktuális gazdasági kihívásoknak a függvénye.