Ugrás a kezdőlapra
oecd
Nemzeti Tanács

OECD-magyar környezetpolitikai konferencia

A Földművelésügyi Minisztérium és a Nemzetgazdasági Minisztérium közös szervezésében környezetpolitikai konferenciára került sor 2016. október 19-én. A konferencia illeszkedett a hazánk OECD-csatlakozásának megünneplését szolgáló szakpolitikai rendezvénysorozathoz.

A konferencia hármas célt szolgált: méltó módon megemlékezni hazánk OECD-csatlakozásának 20. évfordulójáról; láthatóbbá tenni az OECD környezetpolitikai tevékenységét a döntéshozók és az érdeklődő nagyközönség számára; és elindítani Magyarország harmadik környezetpolitikai teljesítmény értékelési folyamatát. A konferencia alkalmából hazánkba látogatott Simon Upton, az OECD környezetvédelmi igazgatója. A konferenciát megelőzően Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter úr megbeszélést folytatott az OECD környezetvédelmi igazgatójával és az értékelésben érintett tárcák magas szintű képviselőivel. A megbeszélésen a Nemzetgazdasági Minisztérium képviseletében Balogh László pénzügypolitikáért felelős helyettes államtitkár vett részt, aki hangsúlyozta a gazdaságpolitika és környezetpolitika integrálásának lehetőségeit.

A nagy érdeklődéssel kísért konferenciát V. Németh Zsolt, a Földművelésügyi Minisztérium környezetügyért, agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős államtitkára nyitotta meg, aki arra emlékeztetett, hogy Magyarország Alaptörvényéből és a geopolitikai helyzetéből eredően aktív a környezetvédelmi egyezmények végrehajtásában, szakembereink közreműködtek a 2015 szeptemberében elfogadott Fenntartható Fejlődési Célok megfogalmazásában. Rámutatott arra is, hogy a Kárpát-medence kiemelten sérülékeny az éghajlatváltozás hatásaival szemben, ezért hazánk szorgalmazza a Párizsban, tavaly elfogadott (a tagállamok közül elsőként a magyar Országgyűlés által ratifikált) Klíma Megállapodás végrehajtását, valamint az OECD Zöld Növekedés Stratégia érvényesítését. Az államtitkár igen jelentősnek nevezte az eddig elkészült nemzeti környezetvédelmi programokat és Magyarország zöldgazdasághoz kötődő, a „Környezetet Európának” környezetvédelmi miniszteri találkozón Batumiban tett vállalásait.

Balogh László helyettes államtitkár előadásában történelmi mérföldkőnek nevezte hazánk OECD-csatlakozását, amellyel az ország visszafogadást nyert a nyugati civilizáció demokratikus országainak családjába. Kiemelte, hogy a csatlakozási tárgyalások során a környezetpolitika az egyik fontos szakpolitikai terület volt. Az elmúlt 20 évben az OECD stratégiai partnerünkké vált, amelynek támaszkodhatunk világszínvonalú elemző kapacitására és ajánlásaira.

Az OECD környezetvédelmi igazgatója nagy ívű előadásban mutatta be az OECD sokrétű környezetpolitikai tevékenységét, a Szervezet hozzájárulását a globális környezeti problémákra adott hatékony válaszok kidolgozásában.

Eugene Mazur, az OECD Környezetvédelmi Igazgatóság munkatársa, aki egyben koordinátora a magyar környezetpolitikai értékelésnek, részletesen ismertette a vizsgálati folyamatot.

Aldo Ravazzi, az olasz Környezetvédelmi Minisztérium főközgazdásza, az OECD Környezetpolitikai Teljesítmény Vizsgálati Munkacsoport elnöke áttekintést adott a gazdaság és környezet integrálásának tapasztalatairól és kihívásairól.

Kerekes Sándor, a Budapesti Corvinus Egyetem professzora az elmúlt két évtized hazai erőfeszítéseit, tapasztalatait és eredményeit összegezte.

A délutáni szekcióban holland, osztrák és lengyel kollégák tartottak előadást arról, hogyan segíti az OECD szakpolitikai elemzéseivel, tanácsaival a tagállamokat, és miért fontos az adott ország számára az OECD, amely számtalan fórumot biztosít a tagállami jó gyakorlatok megvitatására.

A konferencia végén innovatív magyar kezdeményezésekről, a körforgásos gazdaság hazai lehetőségeiről és a fényszennyezés elleni küzdelemről tartottak hazai szakemberek előadást.