Minimálisan bővülő, de továbbra is kockázatokkal terhelt gazdasági jövőkép
Az OECD legfrissebb Időközi Gazdasági Kilátások kiadványának fő számai azt mutatják, hogy a következő évekre csak nagyon lassú globális talpraállás prognosztizálható. A megnövekedett bizonytalanság, a lassuló növekedés, az inflációs nyomás és az ukrajnai háború energiapiacokra gyakorolt hatása is nehéz helyzetbe hozza a döntéshozókat. Az aktuális előrejelzés 2,6%-ra becsüli a világgazdaság idei évi növekedését, ugyanakkor 2024-re ennél valamivel magasabb, 2,9%-os növekedéssel számolnak az OECD elemzői. A kiadvány Magyarországra vonatkozó előrejelzést nem tartalmaz.
A 2023-as év összességében kedvezőtlenebbül fog alakulni a G20 országokban és az egész világgazdaságban, ugyanakkor az egyes gazdasági erőcentrumok növekedésének mértékében és a talpraállás erősségében eltérés alakulhat ki, tekintettel arra, hogy az egyes országokat eltérő módon érinti az orosz-ukrán háború, másképp hat rájuk az energiaárak emelkedése. Az OECD várakozásai szerint a gazdasági talpraállás gyorsabb lesz az ázsiai régióban, köszönhetően a kínai gazdaság újranyitásának, így Dél-Korea, Ausztrália és Japán is profitálhat valamelyest ebből a fordulatból. Az euróövezet számára a csökkenő energiaárak eredményezhetnek kedvezőbb változás. A Szervezet várakozásai szerint az USA-ban csak az év második felében indulhat meg a gazdasági növekedés.
2023-ban a Szervezet kiugró teljesítményt tehát elsősorban az ázsiai régiótól vár, elsősorban Indiától (+5,9%), Kínától (+5,3%) és Indonéziától (+4,7%). Az USA 1,5%-kal, Japán pedig 1,4%-kal növekedhet, míg az euróövezetben 0,8%-ös gazdasági növekedés várható. Oroszország esetében a gazdasági teljesítmény visszaesésének mértéke 2,5%-os lehet idén. A fejlett piaci országok esetében a 2024-es évvel kapcsolatosan hasonlóak, minimálisan bővülőek az OECD várakozásai, egyedül az euróövezet esetében figyelhető meg jelentősebb mértékű emelkedés, ami az infláció visszaszorításával és az energiaárak mérséklődésével magyarázható. Az ázsiai régió esetében némi visszaesésé várható, tekintettel arra, hogy a kínai gazdaság újranyitása egy egyszeri és rövidtávú hatásként jelenik meg az előrejelzésben.
Az év első két hónapja során vizsgált adatok, vállalati felmérések és bizalmi indexek erősödő gazdasági aktivitást mutatnak szinte mindegyik G20 országban. Ugyanakkor az előrejelzést alapvetően lefele mutató kockázatok övezik. Az ukrajnai háború eszkalálódása, valamint az energiapiac további kedvezőtlen fordulatai, a kialakulóban lévő élelmiszerválság, a kereskedelmi feszültségek kiéleződése, valamint az átalakuló pénzpiaci helyzet következtében megjelenő bankcsődök is negatívan befolyásolhatják a világgazdaság növekedésének alakulását.
Az infláció mértéke a csökkenő energia- és élelmiszeráraknak köszönhetően ugyan mérséklődött, azonban a maginfláció tartósnak mutatkozik. A magas infláció mellett számos fejlett piaci országnak feszes munkaerőpiaccal kell szembenéznie, mindez komoly nyomást helyez a nominális bérek növekedésére. A monetáris kondíciók szigorítása komoly kihívások elé állítja a pénzintézeteket. Az OECD szerint azonban a monetáris politikának korlátozónak kell maradnia mindaddig, amíg egyértelmű jelek nem mutatkoznak arra vonatkozóan, hogy az inflációs nyomás tartósan csökken. Értékelésük szerint a legtöbb gazdaságban, köztük az Egyesült Államokban és az euróövezetben is további kamatemelésekre van szükség.
Az OECD további megállapításai, hogy a fiskális politikának célzottnak kell maradnia, támogatva a hátrányos helyzetben lévő csoportokat és vállalkozásokat, de tekintettel kell lennie a csökkentett energiafogyasztásra, limitálnia kell a kereslet további ösztönzését a magas inflációs környezetben és biztosítania kell az adósság fenntarthatóságát. A szakpolitikai döntéseknek egyúttal garantálnia kell, hogy az energiabiztonság megerősítésére irányuló erőfeszítések ne akadályozzák a zöld átmenet felgyorsítását. Végezetül az OECD amellett érvel, hogy fokozott nemzetközi együttműködésre van szükség az élelmiszer- és energiabiztonság megerősítése, az alacsony jövedelmű országok adósságszolgálatuk teljesítésének támogatása, valamint a szén-dioxid-kibocsátás mértékének csökkentését célzó erőfeszítések tekintetében.
Bővebben:
https://www.oecd.org/newsroom/economic-outlook-slightly-more-optimistic-but-fragile.htm