Luxemburg országtanulmány: válságok utáni gazdasági helyreállás, de komoly középtávú kihívások
Az OECD 2025. április 28-án publikálta Luxemburgról készített gazdasági országtanulmányát, amely kiemelten az ország makrogazdasági helyzetének értékelésével, a nyugdíjrendszer fenntarthatóságával, valamint két rövidebb fejezetben a zöld átmenet, illetve a termelékenység növelésének kihívásaival és lehetőségeivel foglalkozik. Az OECD általános értékelése, hogy a hogy a 2022–23-as energiaválságnak és a globális monetáris szigorításnak jelentős költségei voltak Luxemburg számára, és habár a gazdasági fellendülés azóta már megkezdődött, köszönhetően alapvetően a jelentős költségvetési támogatásoknak, de középtávon a kiadási nyomás növekedése várható az elöregedő társadalom, a zöld átállás és a védelmi kiadások miatt.
Luxemburg GDP-je 2023-ban 0,7%-kal esett vissza, de köszönhetően a jelentős költségvetési támogatásoknak és az erős bérnövekedés által ösztönzött magánfogyasztásnak, 2024-ben már 1%-os növekedést regisztráltak. A kilátások is pozitív irányba mutatnak: 2025-re és 2026-ra 2,1%-os, illetve 2,3%-os növekedést prognosztizálnak. Az infláció mértéke 2025-ben és 2026-ban is 2% körül várható. A költségvetés egyenlege 2024-ben pozitív volt, idén és jövőre pedig várhatóan egyensúlyban lesz.
Az OECD szerint Luxemburg fiskális politikájának továbbra is megfontoltnak kell maradnia, mivel rendkívül nyitott gazdaság, és pénzügyi szektora a GDP mintegy egynegyedét teszi ki, ami különösen érzékennyé teszi a globális gazdasági sokkokra. Rövid távon elsődleges cél lehet a költségvetési tartalékok építése, középtávon pedig az elöregedő társadalom, a zöld átállás és a védelmi kiadások növekedése miatti, fokozódó kiadási nyomásra kell megoldást találnia az országnak.
A tanulmány, a nyugdíjrendszer fenntarthatóságával foglalkozó speciális részében megállapítja, hogy Luxemburgban a nyugdíjasok száma 2070-re várhatóan megháromszorozódik, ami a jelenlegi rendszert fenntarthatatlanná teszi, még annak ellenére is, hogy az elmúlt évtizedekben jelentős pénzügyi tartalékokat halmoztak fel. Az OECD szerint átfogó nyugdíjreformra van szükség, amelynek része kell, hogy legyen a nyugdíjjárulékok emelése, a tényleges nyugdíjba vonulási kor növelése, valamint a nyugdíjak mértékének fokozatos csökkentése.
A zöld átmenet, és a termelékenység növelése témákban az OECD szakértői megállapítják, hogy bár Luxemburg jelentős erőfeszítéseket tett az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése érdekében, további erőfeszítésekre van szükség, különösen a közlekedési szektor esetében. Az életszínvonal fenntarthatósága, valamint az infrastruktúrára, a lakhatásra és az üvegházhatású gázok kibocsátására nehezedő nyomás enyhítése érdekében Luxemburgnak át kell térnie egy szélesebb alapokon nyugvó növekedési modellre, amely az innováción és a termelékenység növekedésén alapul.
Bővebben:
https://www.oecd.org/en/publications/oecd-economic-surveys-luxembourg-2025_803b3ea1-en.html