Ugrás a kezdőlapra
oecd
Nemzeti Tanács

Fókuszban a digitalizáció az OECD Nemzeti Tanács ülésén

A digitalizációval és automatizációval magas szinten foglalkoznak az OECD-ben, a társadalmi hatásokat is beleértve – hangsúlyozta Gion Gábor, az OECD Nemzeti Tanács elnöke a testület ülésén, amelynek fókuszában a digitalizáció állt. A téma OECD-n belüli fontosságát mi sem bizonyítja jobban, mint az a tény, hogy az idei évi OECD Miniszteri Szintű Tanácsülés fő témája a digitális átalakulás, az automatizáció, a digitalizációban rejlő gazdasági és társadalmi lehetőségek kiaknázása volt.

Az ülés kiemelt témája a „Fókuszban a digitalizáció” címet viselte, amelynek keretében a résztvevők megvitatták annak számos aspektusát, különös tekintettel a munkaerőpiac jövőjére, a mesterséges intelligencia térnyerésének lehetséges hatásaira, a digitális ismeretek bővítésének szükségességére, az adatvagyon rendszerezésének és felhasználásának kérdésére, valamint a megfelelő szabályozási keretek megteremtésének fontosságára. Pozitív példaként került említésre többek között a személyi jövedelemadó bevallások online módon történő kitöltésének eredményessége.

Gion Gábor a digitalizáció közigazgatás-fejlesztési vonatkozása kapcsán Hongkong példáját említette, ahol az államigazgatás digitalizációja volt az első lépés, valamint kiemelte, hogy a digitális világ kedvező terep globális hazai termékek létrehozására. A digitalizáció gazdasági és társadalmi kontextusában Balogh László helyettes államtitkár kihangsúlyozta, hogy a big data intelligens módon történő felhasználása hozzájárulhat a komfortérzet növeléséhez. A témapont vonatkozásában hangsúlyosan bemutatásra kerültek a Digitális Jólét Program központi elemei, beavatkozási területei, valamint az OECD Going Digital keretében megkezdett együttműködés mérföldkövei.

A Nemzeti Tanács ülésen Turóczy László nagykövet úr tájékoztatást adott az OECD-UNESCO Állandó Képviselet elmúlt időszaki tevékenységéről, valamint beszámolt a szervezeti változásokról. Kérte az OECD Nemzeti Tanács tagjait a Szervezet ülésein történő aktív részvételre, képviselve és erősítve a hazai szakpolitikai prioritásokat. Gion Gábor elnök úr ismertette a Szervezettel való együttműködés megújításának fő pilléreit, kiemelt hangsúlyt helyezve az OECD Bizottságokban való aktív részvételre, valamint a hazai jó gyakorlatok és sikertörténetek bemutatására. Balogh László helyettes államtitkár úr záró hozzászólásában az adózás és a víz témáját emelte ki, amelyek kiváló példái az OECD-ben történő magyar szakpolitikai láthatóság erősítésének.

A testület ülésén a kiemelt digitalizációs tématerület mellett a résztvevők beszámoltak az OECD Vesztegetés Elleni Munkacsoportja Magyarországot vizsgáló 4. körös értékeléséről, a Szervezet viselkedéstudományi eredmények szakpolitikai alkalmazását segítő tevékenységének hazai felhasználásáról, a jövőbeni lehetséges együttműködési programokról, valamint áttekintették a várható legfontosabb OECD vonatkozású események aktualitásait is.