Ugrás a kezdőlapra
oecd
Nemzeti Tanács

Fenntarthatósági szempontú befektetések az aktuális pénzügyi trendek középpontjában

Az OECD aktuális pénzügyi trendeket bemutató Business and Finance Outlook kiadványának központi témája az ESG (Environmental, Social and Governance - környezeti, társadalmi és üzleti teljesítmény) szempontú befektetések átfogó vizsgálata, kiemelt hangsúlyt fektetve az ESG megfontolások beruházási döntésbe való beépítésére, és az ESG típusú beruházási és pénzügyi stratégiák hatékony implementálására. A kiadvány Magyarországra nézve nem tartalmaz érdemi megállapításokat.

Az elemzés megállapítja, hogy a társadalmilag felelős befektetések közös jellemzője, hogy a társadalom, a környezet és az üzleti teljesítmény vonatkozásában egyaránt a hosszútávú és pozitív megtérülés elérésére törekszenek, ugyanakkor a jelenlegi piaci gyakorlat – a minősítéstől a közzétételen át az egyéni mérőszámokig – igen széttagolt az ESG jellegű befektetések kockázatainak és teljesítményének mérése tekintetében.

Az ESG-minősítések és a befektetési megközelítések egyrészt értékes információkat biztosítanak a befektetők számára a vállalatok működéséről és hosszútávú értékteremtési koncepciójukról, ugyanakkor hiányzik a szabványosított jelentéstételi gyakorlat, az ESG befektetések teljesítménye és pénzügyi helyzete közötti kapcsolat rosszul meghatározott és keveset lehet tudni az ESG befektetések kiemelkedő, kockázattal korrigált megtérüléséről. A hatékony közzététel fontos az előretekintő, pénzügyileg lényeges információk publikálása szempontjából, ugyanakkor a hatékony és mindenki által elfogadható megoldások továbbra is korai stádiumban vannak.

Az elemzés megállapítja, hogy a bankok is egyre jobban törekednek az ESG jellegű befektetések hitelezésére. A hitelezési és garanciavállalási tevékenységek nagyságrendjére és globális jelentőségére való tekintettel az ESG-ből származó kockázatok alaposabb átvilágítása elősegítené a globális tőke összehangolását a társadalomra és a környezetre gyakorolt negatív hatásokat elkerülő tevékenységekkel, és javítaná a pénzügyi szektor ellenállóképességét. Ennek értelmében a bankok profitálnának az ESG jellegű kockázatkezelés- és fenntarthatósági jelentések alkalmazásából, vagyis az átláthatóság javításából.

A kiadvány kiemeli, hogy nagyobb figyelemre és erőfeszítésekre van szükség a hatóságok részéről az átláthatóság, a nemzetközi konzisztencia és a stratégiák egyértelműsítése vonatkozásában, amelyek elengedhetetlen tényezői a fenntartható finanszírozás megteremtésének. A tanulmányban végezetül kihangsúlyozásra kerül, hogy szoros együttműködésre van szükség a joghatóságok között, bevonva a pénzügyi szektort, hogy megerősítésre kerüljön az a szakpolitikai környezet, amely segíthet az ESG befektetések jobb eredményeinek elérésében.

Bővebben:
http://www.oecd.org/investment/more-efforts-needed-from-governments-regulators-and-business-to-unlock-full-potential-of-sustainable-finance.htm