Ugrás a kezdőlapra
oecd
Nemzeti Tanács

Egészségügyi Pillanatkép: stagnál a várható élettartam növekedése, korlátozott az egészségügyi rendszerhez való hozzáférés, javul az ellátási minőség és hatékonyság

Az OECD 2019-es Egészségügyi Pillanatkép kiadványának célja az OECD tagországok lakosságának egészségügyi helyzete és az egészségügyi rendszerek teljesítménye kapcsán elérhető legfrissebb adatok és trendek bemutatása, összehasonlítása.

A dokumentum megpróbál rávilágítani a tagországok és a vizsgált országok közötti eltérésekre az egészségügyhöz való hozzáférés, az egészségügyi rendszerek minősége és az egészségügy kapcsán rendelkezésre álló erőforrások vonatkozásában. A kiadvány egy speciális, a betegek visszajelzését feldolgozó fejezetet is tartalmaz.

A kiadvány öt fő megállapítást tesz az egészségügyi helyzetről, amelyek közül kiemelendő a várható élettartam növekedésének utóbbi időszakban bekövetkezett stagnálása, mely visszavezethető arra is, hogy egyre több ember szenved krónikus és mentális betegségekben. A kiadvány szerint 10-ből 1 felnőtt alapvetően rossz egészségügyi állapotban van a vizsgált országokban. Az elemzés hangsúlyozza továbbá, hogy a dohányzás, az alkohol fogyasztása és az elhízás egyre több ember halálát okozza. A vizsgált országok lakóinak 18%-a napi szinten dohányzik, az átlagos alkoholfogyasztás egy főre vetítve 9 liter tiszta alkohol évente, a lakosság 56% pedig súlyproblémákkal küzd.

Az említett egészségügyi problémákon túl az egészségügyi rendszerhez való hozzáférésnek a korlátozottsága is a gondok egyik eredője, a tanulmány alapján 5-ből 1 felnőtt csak korlátozottan tud orvosi segítséghez jutni. Ugyanakkor az ellátás minősége és hatékonysága több országban is javult, habár nagyobb figyelmet kellene fordítani a betegek visszajelzéseire. Megállapítást nyert az is, hogy bár az országok sokat költenek az egészségügyi kiadásokra, nem mindig költenek annyit, mint amennyit tudnának.

A várható élettartam, az elkerülhető halálozás mértéke, a krónikus megbetegedések, a légszennyezettség, a szolgáltatásokhoz való hozzáférés és a saját egészségi állapot értékelése vonatkozásában van még fejlődési lehetőség hazánk tekintetében. A dohányzás vonatkozásában a lakosság 25,8%-a naponta elszív egy cigarettát, továbbá egy fő átlagosan egy év alatt 11,1 liter tiszta alkoholt fogyaszt el, míg a lakosság 62,3%-ának BMI indexe nagyobb vagy egyenlő, mint 25, ami súlyproblémákra enged következtetni.

A kiadvány szerint az elkövetkező évtizedekben a legnagyobb kihívást az egészségügyi kiadások mértékének, a GDP növekedésénél nagyobb ütemű emelkedése fogja jelenteni. Komoly reformokra lesz szükség az egészségügy olyan területein, mint a generikus gyógyszerek használata, a napi műtétek számának növelése, vagy a kórházi ápolások számának és a korházi tartózkodás mértékének csökkentése. Az tanulmány végezetül megállapítja, hogy a társadalom öregedése is kihívást jelent az egészségügy számára is, hiszen – az OECD számítása szerint – 2050-re a lakosság fele 80 évnél idősebb lesz.

Bővebben:
http://www.oecd.org/health/health-at-a-glance-19991312.htm