Does Inequality Matter? How people perceive economic disparities and social mobility kiadvány: Tovább szélesedő egyenlőtlenségi érzet a társadalomban a járvány hatására
Az OECD publikációjának célja, hogy megvizsgálja, hogy az emberek hogyan érzékelik az egyenlőtlenség két fontos dimenzióját, a jövedelmi egyenlőtlenséget és a társadalmi mobilitást, egyúttal bemutatja, hogy a vizsgálat eredménye milyen módon használható fel arra, hogy az erre irányuló kormányzati intézkedések széleskörű társadalmi támogatást élvezzenek. A tanulmányban megállapítást nyer, hogy a válság és a talpraállási folyamat során szükség van a támogató intézkedések fenntartására, részben a gazdaság működőképességének biztosítása, részben pedig a szociális problémák szélesedésének tompítása érdekében.
A jelenlegi válság hatására tovább szélesedett az egyenlőtlenség a társadalomban, ugyanakkor az OECD kiadványa arra is rámutat, hogy nem egyértelmű a lakosság számára, hogy maga az egyenlőtlenség hol, milyen mértékben növekedett és milyen eszközökre van szükség annak kezelésre. Az OECD országokban lakó személyek többsége aggódik a növekvő egyenlőtlenségek miatt, ráadásul 5-ből 4 ember gondolja azt, hogy a vagyoni egyenlőtlenségek túl nagyok abban az országában ahol él. Az átlagos OECD állampolgár úgy gondolja, hogy a nemzeti jövedelem 50% a felső 10%-hoz kerül, míg csak 10-ből 4 gyermeknek sikerül kitörnie a szegénységből. Ugyanakkor megállapítható, hogy az egyenlőtlenségi tolerancia sáv is kiszélesedett, manapság az emberek többsége úgy gondolja, hogy a legjobban keresőknek 4x többet kell keresnie a legrosszabbul keresőkhöz képest, a 80-as években ez az arány csak 3 volt. A vizsgálat során a Szervezet szakértői arra a megállapításra jutottak, hogy az OECD országok lakosságának 80%-a gondolja úgy, hogy ahol nagyok a társadalmi egyenlőtlenségek, ott a kormányzatnak kellene megoldani azt.
Annak érdekében, hogy megfelelő szakpolitikai intézkedéseket legyen képes egy adott kormányzat bevezetni, úgy hogy közben tekintettel van a társadalomi csoportok egyenlőtlenséghez való hozzáállására, három tényezőt kell figyelembe vennie az elemzés szerint: (1) az adott reformok támogatásának jobb megértését; (2) a szakpolitikai intézkedések hatékonyságának fontosságát; valamint (3) jobb tájékoztatást az egyenlőtlenség természetéről, mértékéről, valamint az esélyegyenlőségről.
Magyarország vonatkozásában számos megállapítást tesz a kiadvány. Az embereknek hazánkban komoly aggályai vannak a nagy jövedelmi különbségek vonatkozásában; 63% válaszolt úgy, hogy érzése szerint vannak ilyen problémák. Az elmúlt harminc évet vizsgálva megállapítható, hogy a jövedelmi egyenlőtlenségek társadalmi megítélése Magyarországon jelentős mértékben javult. Az érték a rendszerváltást követően folyamatosan emelkedett és a 2008-09-es pénzügyi válság idején tetőzött, amelyet követően némi csökkenés volt tapasztalható. A kiadvány arra is rámutat, hogy Magyarország mellett 8 másik ország vonatkozásában volt kimutatható, hogy válságok alatt az emberek könnyebben segítettek embertársaikon, amely a koronavírus járvány során is megfigyelhető volt.