Ugrás a kezdőlapra
oecd
Nemzeti Tanács

A turizmus domináns növekedési trendje a koronavírus-járvány globális megjelenése előtt

Az OECD Turisztikai Trendek és Politikák 2020 kiadvány bemutatja az aktuális turisztikai irányvonalakat, kihangsúlyozva a turisztikai iparág domináns növekedését, valamint a dinamikusan növekvő szektor főbb politikai prioritásait, a szektor kihívásaira adott politikai válaszokat.

Az elemzés publikálásakor a koronavírus-járvány globális megjelenése még nem valósult meg, így annak kockázati megfogalmazása még jelenhetett meg a trendelemzésben. A kiadvány három szakpolitikai üzenetet is meghatároz a szektor számára, nevezetesen az integrált, előremutató politikák kialakítását a turizmus területén, a turisztikai vállalkozások felkészítését a digitális jövőre, valamint a turizmus sikerének újragondolását a fenntartható növekedés szempontjából. Az elemzés Magyarországra vonatkozóan bemutatja a turizmus szerepét a hazai gazdaságban (2017: GDP 6,5%-a, 418 000 munkahely, teljes foglalkoztatottság 9,6%-a), a turizmus kormányzását és finanszírozását, Magyarország turisztikai szakpolitikáit és programjait, valamint hazánk turizmus-statisztikai profilját.

A kiadvány megállapítja, hogy a turizmus iparág a gazdasági növekedés fontos forrása mind globális, mind helyi szinten; a szektor közvetlen hozzájárulása a GDP-növekedéséhez 4,4%, a foglalkoztatottsághoz 6,9%, míg a szolgáltatás-exporthoz 21,5% az OECD országaiban, átlagosan. A folyamatos növekedés valódi lehetőségeket kínál a fenntartható és inkluzív növekedésre, ugyanakkor integrált és előremutató politikákra van szükség annak biztosítására, hogy ez a növekedés még jobban szolgálja az emberek, a turisztikai helyszínek és a vállalkozások érdekeit.

A kiadvány Magyarországra vonatkozó fejezete kiemeli, hogy a turisztikai szektor kormányzása a Miniszterelnöki Kabinetirodához került, ez is mutatja a kormányzat elköteleződését a turisztikai szektor irányába. A szakpolitikai törekvéseket jól ábrázolja a Nemzeti Turisztikai Fejlesztési Stratégia 2030, amely rövid, közép és hosszú távú célokat fogalmaz meg a szektor számára, azonosítja a főbb beavatkozási pontokat, a szükséges intézkedéseket és forrásokat rendel ezekhez az intézkedésekhez. Magyarország egy nemzeti turisztikai adatbázis központot is létrehozott, mely időben releváns és számos adattal járul hozzá a szektor digitalizációjához, a versenyképességének növeléséhez.

Statisztika szempontból rekordszámú, 14,9 millió nemzetközi látogató érkezett Magyarországra 2018-ban, ez 5,7%-os növekedés 2017-hez képest. A beutazó turizmus főbb származási országai Németország, Románia, Ausztria és Szlovákia, de szintén jelentős számú látogató érkezett a Cseh Köztársaságból, az Egyesült Királyságból és Lengyelországból. A hazai, belföldi turizmus is 6.1%-kal növekedett.

Bővebben:
https://www.oecd-ilibrary.org/urban-rural-and-regional-development/oecd-tourism-trends-and-policies-2020_6b47b985-en