A középosztály nyomás alatt
A "Középosztály nyomás alatt” OECD zászlóshajó-kiadvány a jövedelmi egyenlőtlenségek növekedésével foglalkozik, a középosztálybeli háztartások helyzetét vizsgálja az OECD tagállamokban. A helyzetkép mellett az OECD áttekinti a középosztályok helyzetének javítására alkalmas szakpolitikákat.
Az OECD kiadvány megállapítja, hogy a középosztály kiemelt szerepet játszik a gazdasági növekedés, a politikai stabilitás és a humántőke újratermelése szempontjából, azonban az e kategóriába tartozó népesség aránya a ’80-as évek közepétől a 2010-es évek közepéig 64%-ról 61%-ra csökkent az OECD országokban. A középosztály éves reáljövedelem-növekedése 2007-16 között mindössze 0,3% volt, míg a kilencvenes évek közepétől a kétezres évek közepéig a mutató 1,6% volt az OECD országaiban. Eközben a felső 10% jövedelme jóval gyorsabban nőtt.
A kiadási oldalon is egyre nagyobb nyomás érződik, ugyanis a középosztálybeli életformához társított egészségügyi, oktatási és lakhatási költségek az elmúlt két évtizedben az inflációnál nagyobb mértékű emelkedést mutattak. Míg a ’90-es években a középosztálybeli háztartások kiadásainak negyedét tették ki a lakhatási költségek, ma már a harmadát. Az OECD-államokban a középosztály háztartásainak egyötöde többet költ, mint amennyit megkeres, következményképp 11%-ukat érinti a túlzott eladósodás.
A fiatalabb generációknak egyre nehezebb belépni a középosztályba, amely immár magasabb képzettséget is igényel. A középfokú végzettség már egyre kevésbé elegendő, ma a középosztálybeliek kétharmada magas képzettséget igénylő foglalkozást végez. Míg korábban egy magas képzettségű családfő elegendő volt a család eltartásához, ma a középosztálybeli lét feltétele egyre inkább a kétkeresős család. Emellett a munkaerőpiaci bizonytalanságot fokozza, hogy minden hatodik közepes jövedelmű álláshely az automatizáció magas kockázatának van kitéve.
A kiadvány felhívja a figyelmet arra, hogy a középosztály többoldali nyomás alá kerülése jelentős gazdasági, társadalmi, és politikai kockázatokkal jár, csökkenti a nemzeti intézményekbe és a nemzetközi integrációba vetett bizalmat. A bizalom azonban elengedhetetlen a fejlődés, az innováció szempontjából is, az erős középosztállyal rendelkező társadalmakra stabil demokratikus intézményrendszer, kedvezőbb oktatási eredmények, jobb egészségi állapot, alacsonyabb bűnözési ráta, és az élettel való nagyobb elégedettség jellemző általában. A záró fejezet a középosztályt érintő új kihívásokat kezelni képes szakpolitikákra tesz javaslatot az adózás, a megélhetési költségek, és a munkaerőpiac vonatozásában.
Bővebben:
http://www.oecd.org/social/under-pressure-the-squeezed-middle-class-689afed1-en.htm