Ugrás a kezdőlapra
oecd
Nemzeti Tanács

A digitális jövő az MCM célkeresztjében

A Szlovákia által elnökölt, 2019-es OECD Miniszteri Szintű Tanácsülés (MCM) fő témája a digitális átalakulás, az abban rejlő gazdasági és társadalmi lehetőségek kiaknázása volt. A Szervezet jövőbeni stratégiai célkitűzései között fontos szempont a gazdasági növekedés biztosítására való koncentrálás mellett a környezeti fenntarthatóság, a termelékenység és az inkluzivitás kapcsolatának vizsgálata, valamint kiemelt hangsúlyt kapott a szervezet bővítése, az OECD standardalkotó szerepe, továbbá a stratégiai együttműködések kérdése.

A miniszteri értekezlet központi témája kapcsán kiemelésre került, hogy a digitális technológiák révén az élet minden területén új modellre van szükség, az egészségügytől a közlekedésen át az energiaellátásig. A digitális innováció segítheti a mezőgazdaság, az energia- és vízszektor, és általában az erőforrás-felhasználás hatékonyabbá tételét. A digitalizáció új kihívásokat jelent, a digitális átalakulás során nőtt a piaci koncentráció, csökkent az üzleti dinamika, a technológiák terjedése lelassult, a képzésben is új irányokra van szükség, valamint a munkaerőpiaci szabályozásnak is igazodnia kell a változásokhoz. Az online biztonság, az adatkormányzás, és a fogyasztóvédelem tekintetében is számos új és gyors megválaszolást igénylő kérdés merült fel.

A tagállamok egyetértettek abban, hogy erősíteni kell a digitális beruházásokat, különösen a mesterséges intelligencia terén, amely alapjaiban változtatja meg a játékszabályokat. Fontos a fair és az etikus megközelítés, a magánszektorral való együttműködés, a K+F beruházások, és a munkaerő képzésének erősítése, különös tekintettel IT készségekre. Az MCM keretében a miniszterek elfogadták az OECD mesterséges intelligenciához kapcsolódó ajánlását, amelynek vezérelvei hangsúlyozzák a mesterséges intelligencia fókuszú kutatás-fejlesztésbe történő befektetéseknek, a digitális ökoszisztéma támogatásának, és a szakmai utánpótlás képzésének jelentőségét is.

A digitális átalakulásban elkerülhetetlen a teljes kormányzaton átívelő megközelítés, az erőteljesebb nemzetközi együttműködés, valamint a KKV-k, az intelligens városok és régiók támogatása. A tagországok az adózási kérdések kapcsán kiemelték az adórendszerbe vetett bizalom jelentőségét, a fair adórendszer biztosítását, a hosszú távú megoldás szükségességét, a multilaterális, konszenzuson alapuló megoldás fontosságát, az értékteremtést, valamint a kettős adóztatás témakörét.

Az MCM keretében a miniszterek elfogadták a tőkeliberalizációs kódex felülvizsgálatáról szóló jelentést, az állami tulajdonú vállalatok integritásához és korrupcióellenes tevékenységéről szóló iránymutatásokhoz kapcsolódó ajánlásokat, a közszféra innovációjához kapcsolódó nyilatkozatot, valamint a felelős üzleti magatartást elősegítő nemzeti kapcsolattartó pontok (NKP) előrehaladásáról szóló jelentést. A miniszteri értekezleten került bemutatásra az OECD Gazdasági Kilátások 2019 című kiadvány is.

Bővebben:
https://www.oecd.org/mcm/